-->

piątek, 24 czerwca 2011

Oralność i piśmienność a Kościół: Wprowadzenie

Czytam - fragmentami, nie od dechy do dechy - książkę Waltera Onga Oralność i piśmienność (Orality and literacy), z którym to tytułem zapoznałem się dzięki, wartościowym i wnoszącym w moje życie wiele przemyśleń, wykładom z socjologii kultury. Wiążę z tą książką duże nadzieje i jak się zdaje po przeczytaniu sporego kawałka - uzasadnione. Bo oto Ong nakreśla nam funkcjonowanie światopoglądu czy rozumowania ludzi w społecznościach oralnych bądź w przeważającej części oralnych, jak również pokazuje, jaka rewolucja dokonuje się wraz z upowszechnieniem się pisma, a potem - druku. Jak głosi nagłówek jednego z rozdziałów: Writing restructures consciousness ("Pismo restrukturyzuje świadomość"), co - jak nietrudno się domyślić - rzutuje na nasze "piśmienne" próby pojęcia oralnego świata starożytnych, a zatem i starożytnego Kościoła.

piątek, 10 czerwca 2011

Czego można się tutaj spodziewać

Wierzę w Chrystusa - na poważnie, zdecydowanie i nieodwołalnie.
Interesuję się wczesnym Kościołem i będąc przekonanym o prawdziwości Dobrej Nowiny, staram się badać początki chrześcijaństwa w ramach osobistych studiów. Chcę poznawać wczesny Kościół próbując go zrozumieć od środka, na jego własnych zasadach, biorąc pod uwagę jego uniwersum znaczeń, a zrozumiawszy choć trochę, chciałbym zastanowić się, co z tego wszystkiego może stanowić jakąś wartość dzisiaj dla mnie, dla Kościoła.
Poza tym jestem studentem porównawczych studiów cywilizacji UJ, które bardzo inspirują mnie do poszukiwań nie tylko w tej dziedzinie.
Tutaj będę zamieszczać krótkie notki z mojej drogi badawczej.

--Kamil M.